RESTLEŞME

Aralık 2017 tarihinde 65 yıl sonra ilk kez Türkiye Cumhurbaşkanı resmi bir ziyaret için Yunanistan’a gitmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos ile ortak basın toplantısında bugünlere taşınan gerginliğin temelini attı.
Yunanistan Başbakanı Prokopis Pavlopulos “Yunanistan, sınırlarında yer alan bir çok camiinin restorasyonunu gerçekleştirdiklerini ancak ortadoksların dini tören düzenlemesi için “üzüntüyle belirtmek isterim ki Ayasofya‘da aynı durum gerçekleşemedi, karşılıklı olarak her iki tarafın hassasiyetlerine saygı göstermek durumundayız” diye konuştu.
Bu sözlere karşılık olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Batı Trakya’daki Türklerin ayrımcılığa uğradığını belirterek, Lozan, Türkiye ile Yunanistan arasında yapılmış bir anlaşma değildir, Lozan’da buradaki Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesinin geçtiği halde; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türk ifadesi geçmektedir.Lozan Antlaşması’nın güncellenmesi gerekmektedir”.
İfadeleri iki devlet arasındaki gerginliğe neden oldu.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Şubat 2018 de Kardak Kayalıkları’nda yaşanan iki farklı olaydan ötürü bir kez daha gerildi. İlk gerginlik, 12 Şubat 2018 Pazartesi gecesi Kardak bölgesine girmeye çalışan Yunan botunun ona engel olan Türk botuyla çarpışmasıyla ortaya çıktı, ardından 13 Şubat 2018 Salı günü öğlen saatlerinde Türk botlarının Yunanistan’ın Leros, Kilimli ve İstanköy’den (Kos) gelen 4 Yunan botunun Kardak’a gelmesini engellemesiyle tırmanarak Bakanlıklar arasında karşılıklı beyanatlara neden oldu. Ve AB Komisyonu, Türkiye’nin Kıbrıs’ın güneyindeki doğal gaz sondaj çalışmalarını engellemesine tepki göstermiş ve Türkiye’ye ablukayı kaldırma çağrısında bulundu.

Son olarak Nisan 2018 tarihinde Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos Ege’de askeri tatbikat yapan Yunan askerlerine hitaben yaptığı konuşmada; Türkiye’yi “tahrik eden düşman” olarak niteleyerek, Ege’deki Yunan adalarına ek 3500 asker gönderdiğini, Türkiye ile Meriç Nehri’nin çizdiği kara sınırına da gelecek günlerde ek 3500 asker göndereceğini duyurdu.
21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Balkanlar ve Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Gözde Kılıç Yaşın; Türk-Yunan geriliminin: “Yunanistan’ın terör faaliyeti içinde oldukları ve darbe girişiminde bulundukları belgelenen FETÖ mensubu askerlerin iade edilmemesiyle ve haklarında yakalanma emri çıkarılan yüzlerce üyesine —1800 kişi olduğu iddiası var- kucak açmasıyla sıkı sıkıya ilgili” olduğu şeklinde özetledi.

Bir daha ki yazıda, Türkiye ile Yunanistan arasındaki temel sorunları mercek altına almayı düşünüyorum.

İyi günler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s