BAŞLARKEN 14.11.2015

EFDAL; dilimizdeki sade anlamıyla erdemli, tercih edilen[1] , Arapça kökenli bir kelime olarak daha faziletli, daha layık, daha iyi[2] olandır. Bir şeyi başka bir şeyle karşılaştırırken kullanılır.  Karşılaştırma yapılanın her ikisinde de fazilet vardır[3]. Efdal, biraz daha iyi bulunanın tercih edilmesi durumudur.

Bu anlamıyla bizim gibi; yaşamını bilinçli tercihleri üzerine geliştirerek şekillendirmek isteyenlerin simgesi olabilir diye düşündük. Tercihlerimizi genelde iyi kabul edilen pek çok seçenek arasında en iyi olandan yana yapmak üzere; prensip edindik. Seçeneklerimiz arasına iyi olmayanlar sıralamaya giremezler. Elbette herkes gibi bizler de hatasız olunamayacağını kabul ediyoruz. Bugün için iyi kabul edilen bir kavramın yıllar içinde değerini yitirebileceği de ortadadır.

Bilgi sahibi olmak ile bildiklerimizi sorgulamak arasında ince bir çizgide duruyoruz. Bildiklerimizi sorgulama cesaretini ortaya koyabilmek için, geçmişin ders niteliğindeki tarih dosyalarını ve geleceğin nasıl olabileceğini kafamızda az çok belirleyen komplo teorilerini biraz yüksekte tutarak önümüze bakacağız. Hayatı yaşayalım derken kendi hayatımızı kaçırmamaya özen göstereceğiz.

Burası hayallerini kaybetmek istemeyenlerin, bir şekilde hayallerini kaybetmiş ya da artık farkına varamayanların geçerken uğrayabileceği evren dostu, pozitif ayrımcılığa katılan bir platformdur.

Hoş geldiniz…

 

[1] http://www.tdk.gov.tr

[2] http://www.osmanlicaturkce.net

[3] http://www.gulum.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s